ساخت صفحه سوالات متداول در وردپرس با کمک Yoast SEO

بسیاری از سایت‌ها دارای صفحه‌ی پرسش و پاسخ‌های متداول هستند. در این صفحه به بسیاری از سوالات رایج مطرح شده پاسخ مناسبی داده می‌شود. این سوال و پاسخ‌ها معمولا در یک صفحه گنجانده می‌شوند. اگرچه اضافه کردن این صفحه آسان است اما خوب است به یاد داشته باشید که تمام سایت‌ها به چنین صفحه‌ای نیاز ندارند. اکثر مواقع تنها چیزی که به آن نیازمندید محتویات خوبی هستند که با نیاز کاربران همخوانی دارند. در اینجا در رابطه با صفحه سوالات متداول در وردپرس بحث خواهیم کرد و به شما نشان می‌دهیم که چگونه با استفاده از ‌yoast seo که یک بلاک رایگان محتوای اطلاعاتی در وردپرس است، این صفحه را برای خود بسازید. باورتان نمی‌شود که این کار تا چه حد ساده است.

صفحه‌ی سوالات متداول (FAQ) چیست؟

FAQ به معنای پرسش‌های متداول است. این یک صفحه‌ی انفرادی است که تعدادی از پرسش‌ و پاسخ‌های مربوط به آن‌ها را در مورد موضوع، محصول و یا شرکتی خاص در خود می‌گنجاند. FAQ  معمولا به عنوان ابزاری کمکی استفاده می‌شود تا بتواند حجم کار تیم پشتیبانی از مشتریان را کاهش دهد. همچنین با استفاده از این صفحه نشان می‌دهید که می‌دانید مشتریان احتمالا با چه مشکلاتی رو به رو می‌شوند و برای آنها پاسخی را مهیا می‌کنید.

آیا واقعا به FAQ نیاز دارید؟

معمولا اگر مجبورید تا در صفحه‌ی FAQ به سوالات بسیاری از جانب کاربران پاسخ دهید بدین معناست که محتوای شما این پاسخ‌ها را فراهم نمی‌کند و در نتیجه باید بر روی محتوای خود بیشتر کار کنید؛ و یا شاید محصول و یا خدمتی که ارائه می‌دهید به قدر کافی واضح و روشن نیست. یکی از اصلی‌ترین انتقاداتی که بر صفحه‌ی FAQ وارد است این است که به ندرت به سوالاتی که واقعا از جانب مشتریان مطرح می‌شود، پاسخ می‌دهد. همچنین افرادی که این صفحات را طراحی می‌کنند تنبلی می‌کنند و برای مثال به جای اینکه دریابند چطور باید یک پاسخ مناسب به سوالی که در رابطه با یک محتوای دشوار مطرح شده است، پاسخ دهند، از طراحی محتوا استفاده می‌کنند و تعدادی از موارد را به صورت تصادفی در صفحه‌ی سوالات متداول تلنبار می‌کنند و نام آن را FAQ می‌گذارند.

این سخنان بدین معنا نیست که هیچگاه نباید از FAQ استفاده کنید. سایت‌های بی‌شماری وجود دارند که با موفقیت از این صفحات استفاده می‌کنند و حتی ما نیز تا حدی از این صفحه بهره می‌بریم. در برخی از موارد این صفحات به ارزش سایت می‌افزایند. کاربران در می‌یابند که FAQ چگونه عمل می‌کند و می‌خواهند با سرعت به چیزی که به دنبال آن می‌گردند دست یابند البته اگر سازندگان این صفحه بدانند که این افراد به دنبال چه چیزی هستند. به همین جهت سعی نکنید تا لیستی بلند بالا از سوالات بی‌ربطی همچون “چگونه می‌توانم … ” یا ” چطور …” تهیه کنید چرا که در این صورت مردم برای یافتن نکته‌ای که به آن نیاز دارند به زحمت می‌افتند.

صفحه سوالات متداول باید چگونه باشد؟

این صفحه باید ساده باشد و پاسخ‌هایی حقیقی برای سوالاتی حقیقی که از جانب کاربران مطرح شده‌اند، فراهم کند. در صورت جستجو می‌توانید این پرسش و پاسخ‌ها را بیابید و برای مثال از تیم پشتیبانی خود در این مورد سوال کنید. مشکلاتی که به صورت متداول دیده شده‌اند را جمع‌‌آوری کرده و بررسی کنید تا ببینید که آیا نکاتی مهم را در رابطه با محصول خود از یاد برده‌اید و یا اینکه محتوای شما سبب ایجاد پرسش نادرستی شده‌ است یا خیر.

بنابراین اگر می‌خواهید به این سوالات به صورت عمقی پاسخ دهید، آن‌ها را در صفحه‌ی FAQ قرار ندهید و با استفاده از پاسخ‌ها یک مقاله بنویسید. این همان چیزی است که سئو با آن سر و کار دارد: فراهم آوردن پاسخی که با محتوای شما همخوانی داشته باشد و بتوان از طریق جستجو به آن دست ‌یافت.

آیا می‌توان پرسش و پاسخ‌ها را به صورت صوتی ایجاد کرد؟

گوگل تلاش می‌کند تا سوالی که از جانب جستجو‌گر مطرح شده را با پاسخی که در منبع وجود دارد، هماهنگ کند. اگر پرسش و پاسخ‌های خود را با داده‌های ساختارمند FAQ گردآوری کنید، به موتورهای جستجو خواهید گفت که این جمله‌ی کوتاه پرسش است و این پاراگراف پاسخ آن است و تمام این سوالات به همراه پاسخ‌شان به موضوع اصلی صفحه مرتبط‌اند.

محتوای پاراگراف محور بسیار محبوب است. یکی از دلایل این مسئله ظهور جستجوی صوتی است. گوگل به دنبال موضوعی است که درک آن ساده باشد و به صورت بلوک باشد و بتواند مستقیما در موتور جستجو و یا از طریق جستجوی صوتی به سوالات جستجو‌کنندگان پاسخ دهد. استفاده از مشخصه‌ی سخنگوی SCHEMA می‌تواند یافتن محتوای مورد نظر را سرعت بخشد؛ بدین صورت که تعیین می‌کند کدام بخش از محتوا با مکالمه‌ی مورد نظر همخوانی دارد. در رابطه با اینکه چه چیز جستجوی مکالمه محور را تقویت می‌کند، بیشتر بدانید.

صفحه سوالات متداول در وردپرس

بهترین راه برای ایجاد یک صفحه‌ی FAQ قابل دسترسی، خوانا و قابل درک در سایت وردپرس، استفاده از بلاک‌های محتوایی ساختارمند Schema در ‌yoast seo است. این بلاک‌ها مربوط به ویرایشگر بلاک جدیدی هستند که پیش‌تر با نام گوتنبرگ شناخته می‌شد و استفاده از آن‌ها ساخت سوالات متداول با yoast seo را همچون آب خوردن آسان می‌کند.  راهنمای جامع سئوی وردپرس

تمام داده‌های ساختارمند ایجاد شده برای FAQ به گراف ‌yoast seo در هر صفحه افزوده می‌شود. این کار باعث می‌شود تا موتور‌های جستجو آسان‌تر محتوای شما را درک کنند. ‌yoast seo به صورت خودکار داده‌های ساختارمند ضروری را می‌افزاید تا موتورهای جیتجویی همچون گوگل بتوانند با این اطلاعات کارهای جالبی را انجام دهند. در صورتی که ‌یوآست سئو را در اولیت قرار دهید می‌تواند سبب پیشی گرفتن شما از رقبایتان شود. بنابراین بگذارید تا به سراغ آن برویم و یکصفحه سوالات متداول در وردپرس با آن ایجاد کنیم.

۱- ویرایشگر بلوک وردپرس را باز کنید

در وردپرس یک صفحه‌ی جدید باز کنید و در آن یک عنوان و یک پاراگراف معرفی بیفزایید. حالا یک بلاک محتوایی مربوط به داده‌های ساختارمند FAQ را بیفزایید. می‌توانید بلاک‌های محتوایی داده‌های ساختارمند ‌yoast seo را در بخش add block بیابید. برای یافتن آن‌ها این بخش را تا انتها جستجو کنید یا در بخش جستجو عبارت “FAQ” را تایپ کنید، من این بخش را در اسکرین شات زیر مشخص کرده‌ام.

yoast faq- صفحه سوالات متداول در وردپرس
یافتن بلوک پرسش و پاسخ

۲- پرسش و پاسخ‌ها را اضافه کنید

پس از اینکه بلاک FAQ را افزودید، می‌توانید پرسش و پاسخ‌ها را در این بخش اضافه کنید. به یاد داشته باشید که این سوالات در بلاک FAQ جای می‌گیرند. توصیه می‌شود که محتویات مورد نظر را مرتبط با یکدیگر قرار دهید تا بتوانید صفحه سوالات متداول در وردپرس را سازمان یافته و متمرکز نگه دارید. به همین منظور پرسش‌های تصادفی را بدون نظم در این بخش قرار ندهید.

add question- افزودن سوال
سوال مورد نظر را وارد کنید

۳- به افزودن مطالب، بررسی و انتشار ادامه دهید

پس از اینکه با موفقیت اولین سوال و پاسخ آن را افزودید، به افزودن سایر پرسش و پاسخ‌ها ادامه دهید تا صفحه‌ی FAQ شما پر شود و سوالات متداول با yoast seo تکمیل گردد. در اسکرین شات زیر برخی از سوالاتی که قرار داده شده‌اند را مشاهده می‌کنید. من دو دکمه‌ی افزودن تصویر و افزودن پرسش را مشخص کرده‌ام که از نام آن‌ها برمی‌آید که نقش‌شان چیست.

add faq- سوالات متداول با yoast seo
افزودن یک به یک سوالات و پاسخ‌ها

زمانی که کارتان تمام شد، یک صفحه سوالات متداول در وردپرس دارید که دارای ساختار داده‌ای معتبر است. به بخش پیشخوان سایت خود بروید و بررسی کنید تا ببینید همه‌ چیز ترتیب صحیحی دارد یا خیر و اگر چنین نبود تغییرات لازم را ایجاد کنید.

نتایج غنی یا rich result به چه شکل است؟

ما برای بخش Yoast Diversity Fund خود یک صفحه‌ی FAQ داریم. پس از اینکه بلاک محتوایی داده‌‌ی ساختارمند را به این صفحه اضافه کردیم، گوگل به عنوان پاداش برای این صفحه نتایج غنی را در نظر گرفت. اگر برایتان سوال است که FAQ در گوگل به چه شکلی است به این بخش توجه کنید.

مثالی برای rich result سوالات متداول

به یاد داشته باشید که نتایج غنی صفحه سوالات متداول در وردپرس، ممکن است CTR آن صفحه را تحت تاثیر قرار دهد و حتی ممکن است ترافیک سایت شما را کاهش دهد چرا که شما مدام در حال فاش کردن پاسخ‌ها هستید. به همین جهت یک ایده‌ی خوب این است که تنها اطلاعاتی را بدین شکل طراحی کنید که فاش شدن آن‌ها برایتان مهم نیست و یا اینکه می‌توانید راه دیگری بیابید تا از طریق آن افراد مستقیما وارد سایت شما شوند و تنها از گوگل به مطالعه‌ی مطالب نپردازند. مسلما باید در این زمینه آزمایش کنید تا تاثیرات مورد نظر را مشاهده کنید. چه کسی می‌داند، شاید این شیوه پاسخگویی فوق‌العاده‌ای برای شما داشته باشد.

این صفحه از لحاظ زیر ساختی به چه شکل است؟

صفحه‌ی FAQ جدید خود را از طریق ابزار structured data testing راه‌اندازی کنید تا ببینید در گوگل به چه شکل به نظر می‌رسد. ‌yoast seo به صورت خودکار داده‌های ساختارمند معتبر را برای صفحه‌‌ی FAQ شما فراهم می‌آورد. در اینجا بخشی از صفحه‌ yoast diversity fund نمایش داده شده است و در آن یک سوال مشخص به همراه پاسخ آن موجود است:

yoast seo faq on google- نمایش سوالات متداول در گوگل
نمایش سوالات متداول در گوگل

در این بخش مجبور شدیم تصویری اصلی برایتان قرار دهیم. زیرا در بین نتایج جستجوی فارسی هنوز این مسئله جا نیفتاده و به چشم نمی‌خورد.

اولین پاسخ و سوال مربوط به گراف داده‌های ساختارمند

اساسا این صفحه بدین شکل طراحی می‌شود. بافتی که پیرامون سوالات قرار دارد گراف schema در صفحه سوالات متداول در وردپرس است. هر سوال در بخش معینی قرار می‌گیرد و پاسخ مربوط به آن نیز در بخش معین پاسخ‌ها واقع می‌شود. شاید کمی دشوار باشد اما در حقیقت دشوار نیست. تنها کاری که باید انجام دهید این است که قسمت‌های مربوط به پرسش و پاسخ را پر کنید و سپس همه چیز طبق روال پیش می‌رود.

قدرت داده‌های ساختارمند

داده‌های ساختارمند فوق‌العاده‌ هستند. این داده‌ها بستری را ایجاد می‌کنند که از طریق آن می‌توان وب را شکل داد و با گذر زمان نیز اهمیت آن‌ها افزایش خواهد یافت. در این پست یکی از جدیدترین امکانات schema را به شما نشان دادم. با ساخت صفحه سوالات متداول در وردپرس بعد از مدتی این نتیجه را در گوگل مشاهده خواهید کرد.

منبع:

Yoast

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود کاربران

دوره آموزشی

آخرین نوشته ها